Новонароджений малюк перші дні життя

Новонароджений малюк перші дні життя

Отже, ваш малюк перший день в будинку: тепер-то і починається все найцікавіше! Якщо у вашому пологовому будинку практикувалося спільне перебування матері і дитини, то до моменту виписки ви, швидше за все, вже встигли налагодити контакт з малюком і навчилися правильно за ним доглядати. Якщо ж новонароджений перебував окремо від вас, і ви бачили його тільки під час годування, вчитися доглядати за малюком доведеться зараз.

Догляд за новонародженим

Самостійний догляд за дитиною перших днів життя часто лякає молодих батьків – малюк такий крихітний і крихкий, страшно зробити щось не так, страшно незграбним рухом заподіяти малюкові біль. Насамперед молодим батькам слід заспокоїтися і взяти себе в руки: ви не перші і не останні, хто стикається з подібними переживаннями і страхами, а догляд за новонародженим не така складна «робота», як здається на перший погляд. Крім того, вже на наступний день після виписки вас відвідає патронаж новонародженого – дільничний педіатр і медсестра. Саме вони допоможуть вам правильно організувати догляд за немовлям і навчать всьому необхідному. Підготуйтеся до їхнього візиту заздалегідь: запишіть всі ваші запитання в блокнот, підготуйте виписку з пологового будинку.

Зверніть увагу: в програму патронажу новонароджених входить 10 візитів медсестри та дільничного педіатра. Графік візитів розподіляється таким чином:

1,3,10,14-й день – відвідування дільничного педіатра; 2,4,11,15,21,28-й день – візити патронажної медичної сестри. Природно, це тільки приблизний графік візитів і ви можете змінити його в залежності від ваших потреб.

Патронажна медична сестра навчить вас проводити наступні гігієнічні маніпуляції:

  • обробка пупкової ранки;
  • умивання;
  • підмивання;
  • купання;
  • догляд за вухами, носиком і нігтями немовляти.
купання малюка
Джерело: el.kz

Крім того, вона також дасть рекомендації щодо меню молодої матері, догляду за грудьми і сосками, режиму дня матері і дитини, і, в разі якщо малюк перебуває на штучному вигодовуванні, може виписати рецепт на безкоштовне харчування на молочній кухні.

Розвиток дитини з перших днів життя

З перших хвилин життя немовля пізнає навколишній світ – вслухається в голоси оточуючих людей, розглядає навколишні його предмети, відчуває запах материнського молока і дотик її рук до своєї шкіри. Саме зараз у новонародженого закладається своєрідна база знань про світ, і те, якою вона буде, багато в чому залежить від батьків малюка.

Розвиваючі заняття з дитиною перших днів життя слід направити на розвиток зору, слуху і дотику.

Розвиток зору

Зір у новонародженої дитини розвинений слабо – в перші дні життя він ще не може фокусувати погляд на окремих предметах, а також переводити погляд з близьких на далекі предмети і навпаки. Зараз малюк розрізняє предмети, розташовані на відстані 30 сантиметрів від його очей. Увагу дитини в цьому віці приваблюють яскраві контрастні кольори і, звичайно ж, обличчя дорослих. До речі, навіть в такому юному віці малюк може відрізнити сувору гримасу від ласкавої усмішки, тому беручи малюка на руки або схиляючись над колискою, намагайтеся весь час ніжно посміхатися маленькій людині – це подарує йому відчуття захищеності. Також з перших днів життя корисно показувати дитині картинки з великим геометричним контрастним малюнком. Наприклад, чорно-білі смуги, червоно-зелену клітку і т. д. Також можна намалювати смішну пику на повітряній кулі і час від часу показувати цю саморобну іграшку малюкові.

Розвиток слуху

Хоча слух малюка розвивається поступово протягом всього першого року життя, а над деякими сплячими немовлятами можна стріляти з гармати без остраху потривожити їх сон, новонароджений прекрасно чує. Більш того, він здатний дізнаватися голос матері і батька, «згадувати» мелодії, які він чув, ще перебуваючи в утробі, і навіть певним чином сповіщати батьків про свої музичні уподобання, замовкаючи, почувши приємну музику і закочуючи справжній концерт, в спробах «перекричати »неприємні для нього звуки. До речі, малюк чує вас не тільки вухами, він буквально відчуває навколишні звуки всім тілом.

Для всебічного розвитку слуху (а пізніше й мови!) В хвилини неспання постійно розмовляйте з малюком, читайте йому прості, ритмічні вірші, дуже гарні в цьому відношенні спеціальні дитячі «потішки», співайте пісні і включайте записи класичної музики.

Читайте також: В декрет ідуть справжні чоловіки

Розвиток дотику

Дотик одне з найважливіших почуттів новонародженого, а його розвиток безпосередньо впливає на розвиток смаку, зору, слуху, а в подальшому й мови. До речі, до 90% інформації про навколишній світ новонароджений отримує саме через дотик, причому, на цьому етапі розвитку основний орган дотику у немовляти зовсім не ручки і долоньки, а рот, язик і вся поверхня шкіри. Стимулювати розвиток дотику допоможе тактильний контакт з немовлям – ніжні дотики, легкі погладжування, спеціальний масаж і т. д. Добре заздалегідь заготовити невеликі клаптики тканини різної фактури, наприклад, шовк, оксамит, м’яку шерсть, також можна використовувати пір’ячко, травинки і т. д. Шматочки тканини можна вкладати в долоньку новонародженого або проводити ними по його животику, спинці, ручкам і ніжкам під час повітряних ванн. До слова, вільне сповивання також стимулює розвиток дотику немовляти, а зовсім не обмежує його, як вважають затяті противники пелюшок.

P.S. Пам’ятайте, задоволення фізичних потреб немовляти це тільки частина обов’язків молодих батьків. Не менш важливо приділити достатньо уваги його емоційним та інтелектуальним потребам. Простіше кажучи, крім чистих пелюшок, теплого ліжечка та смачної їжі вашому малюкові потрібно спілкування, гри і ваша любов.

Залишити відповідь