Як досягнути самоповаги та навчитися цінувати себе

Самоповага, звана зазвичай почуттям власної гідності, і самооцінка складають стрижень особистості. Від рівня самоповаги залежать наші мотивації, життєві цілі і домагання.

Щоб зрозуміти, наскільки ви добре ставитеся до себе самого, дайте відповідь на питання: «Чи приймаєте ви себе таким як є?». Або ви створили недосяжний образ, розумієте, що далекі від нього, але навіть не намагаєтеся наблизитися до себе ідеального?

Відчуття самоповаги
Джерело: nemalababaklopoty.com

У той час, поки супергерой енергійно робить ранкові пробіжки, збалансовано харчується, читає розумні книги, ніколи не виходить з душевної рівноваги і не знає поразок в суперечках, ви переважно лежите на дивані і дивитесь телевізор після повернення з остогидлої роботи. Про самоповагу при такому розкладі говорити не доводиться. Інша справа, якщо людина веде себе так, як міг би чинити його ідеальний образ, або хоча б робить реальні кроки в потрібному напрямку. Конфлікт ідеального образу і реальності буде перешкоджати самоповазі, поки ви не почнете долати природну лінь і займатися самовдосконаленням. Правда, є більш легкий шлях – відмовтеся від ідеального образу, знизьте планку. Місце вашого ідеального образу займе ледар і розмазня, і ви зіллєтеся в гармонійному союзі. Навряд чи ви будете пишатися собою, але, можливо, вас це перестане турбувати. Сподіваюся, ні в кого не виникло бажання розслабитися і захрюкати? Як виростити почуття власної гідності Отже, самоповага зростає, якщо ми поступово наближаємося до нами ж створеного ідеалу, і знижується, коли віддаляємося від нього. Давайте розберемося з ідеалом. Ви добре його знаєте? Наскільки ви відповідаєте йому? Пропоную створити свій ідеальний портрет: якими ми хотіли б бути, якби обставини були сприятливими? Беремо чистий аркуш і в стовпчик записуємо якості, якими має володіти наше ідеальне его. Переглядаємо список і відзначаємо якості, якими ми вже володіємо. Багато збігів? Чим їх більше, тим вище повинен бути рівень самоповаги. Іншими словами, чим ближче ідеал, тим більше причин поважати себе. До речі, абсолютні збіги ідеального і реального свідчать про зайву самовпевненість або про занижену самооцінку. Реальне і ідеальне Я не можуть збігатися при адекватній оцінці себе, тому що тоді зникне конфлікт – рушійна сила, що змушує нас рухатися вперед і вдосконалюватися. А без розвитку починається деградація – це неминуче. Розбіжність між ідеальним і реальним Я змушує рости і поважати себе. Але що робити, якщо розбіжності величезні, а сил змінити що-небудь немає?

Самооцінка
Джерело: vkurse.ua

Розберемося з самооцінкою Психологи кажуть, що спочатку потрібно зрозуміти, яким чином склався помилковий образ, так як самооцінка при такому дисбалансі явно неадекватна. Наприклад, Петро мріє заробляти 5 тисяч гривень на місяць без контролю з боку начальника. Федір будує плани про бунгало на березі океану і духовних практиках в Тибеті. Якщо в першому випадку в наявності занижена самооцінка, то в другому – амбітні цілі і потреби абсолютно іншого плану. Безумовно, уявлення про самих себе у цих людей дуже різні, мабуть, різними будуть і шляхи досягнення мети. Плани людини, що поважає себе, цілком здійсненні, хоча їх втілення вимагає напруги. Але при спотвореній самооцінці, заниженій або завищеній, самоповага, здебільшого – фарс. Однаково далекі від істинного самоповаги людина з незакінченою середньою освітою, що відчуває себе президентом, і дипломований філолог, що працює вантажником. Людину з почуттям власної гідності ми впізнаємо по незмінній врівноваженості, доброзичливості та відкритості. По-справжньому поважаюча себе особистість не потребує постійного виставленні кордонів навколо своєї персони, така людина завжди готова до діалогу, проста у спілкуванні. Ще одна характерна риса – шанобливе ставлення до людей, незалежно від їх віку та статусу. Безумовна самоповага Друга складова самоповаги – базова установка «Я добре (погано) ставлюся до себе». Це переконання не залежить від думки оточуючих або від наших реальних заслуг, воно зароджується в самому ранньому дитинстві, коли має значення тільки оцінка батьків. Якщо превалює ця складова, людина ставиться до себе з повагою. При поєднанні базової любові до себе і відчуття, що ви наближаєтеся до власного ідеального образу, самоповага підтверджується самооцінкою. Це той щасливий випадок, коли особистість стає збалансованою, ефективною і цілком задоволеною загальною оцінкою свого життя. Перекоси відбуваються, якщо при реальних досягненнях відсутнє емоційне схвалення самого себе або, навпаки, любов до себе не підтримується підставами для самоповаги. Виникають відчуття недооціненість і образи на життя. Чи багато знайдеться охочих перевірити, наскільки він сильний? Так і люди відчувають, наскільки в нас розвинена самоповага. Мало кому приходить в голову невдало пожартувати з людиною, що володіє розвиненою самоповагою, або маніпулювати нею. Спроби, звичайно, можливі, але вони присікаються ясно і однозначно. Страждаючі від заниженої самооцінки особистості періодично потрапляють в ситуації, коли інші зловживають їх добротою, принижують і втручаються в особисті сфери. Недолік самоповаги стає провокацією для схильних до хамства особин, що призводить до поглиблення переконання: «Я не гідний».

Самооцінка
Джерело: pustunchik.ua

Як навчитися поважати себе Змінити оточуючих ми не можемо, тому доведеться мінятися самим. Навчіться пишатися собою і дайте собі підстави для цього. Одного разу ви помітите, як внутрішня позиція виявиться в поставі, погляді та виразі обличчя. Не сумнівайтеся, що оточуючі оцінять, і вам сподобаються зміни. Тільки ви самі можете оцінити стан вашої самоповаги і зрозуміти, наскільки велика робота має бути. Ми можемо дати кілька універсальних порад для початку. Чи не заперечуйте самим собі Прийміть себе такими, як є. Так батьки люблять своїх дітей – безумовно, незалежно від особливостей зовнішності і недоліків характеру. Ідеальних людей не буває, зате бувають люди, впевнені в собі. Розвивайтеся Якщо ви любите себе, намагайтеся самовдосконалюватися: багато читайте, розширюйте кругозір, працюйте над собою. Навчіться любити себе Ми не говоримо про егоїзм, який заснований на задоволенні виключно власних потреб. Але не ставтесь до себе, як до ворога, дозволяйте собі деякі вільності хоча б іноді. Складіть список задоволень, які ви хотіли б собі дозволити. Можливо, вас потішить шопінг або ванна з ароматною піною, а, може, ви давно мрієте просто провести весь вихідний у будинку за читанням книги. Не будьте занадто суворі з собою. Будьте лояльні до себе Ставтеся до себе терпимо, не зліться на себе, якщо щось не вийшло відразу, не коріть нещадно за невдачі. Спробуйте ще раз або не раз – і все обов’язково вийде. Знайдіть справу до душі Важко поважати себе, якщо щоранку доводиться проклинати будильник, плентатися на ненависну роботу і вважати себе рабом на галерах. Поміняйте професію, якщо потрібно, але займіться тим, що вам до душі. Припинивши приносити щоденну жертву, ви відчуєте себе творцем, і вам більше не доведеться замислюватися про самоповагу. «Перепис» оточення Проаналізуйте, наскільки приємні вам люди, з якими ви спілкуєтеся. Якщо ви знаєте, що є людина, зустрічі з яким вам неприємні, зробіть все можливе, щоб скоротити контакти до мінімуму. Ви позбудетеся від негативних емоцій, і перестанете відчувати докори сумління від того, що постійно дратує.

«Перепис» оточення
Джерело: www.sinerjiproje.com

Не обманюйте себе порожніми обіцянками Навчіться виконувати свої обіцянки. Пообіцявши собі що-небудь, будете додержувати виконувати – ви отримаєте задоволення, і заодно підвищите рівень самоповаги. Не порівнюйте себе з іншими Вам ні до чого порівнювати себе з ким би то не було – ви окрема особистість, гідна поваги і не потребуєте прикладів для наслідування. Якщо хтось, на вашу думку, гідний наслідування, оцініть його досвід, проаналізуйте вчинки, життєві принципи. Ви зможете навчитися багато чому у більш успішних людей, але при цьому вам не обов’язково порівнювати себе з ними. Відпустіть минуле Забудьте про свої старі образи, вибачте кривдників і побажайте їм всього хорошого. Поки ви безперервно повертаєтеся до минулих подій, повз проходить сьогодення. Ви втрачаєте можливості, продовжуючи вже завершені суперечки. Це безглузда трата часу і сил. Цінуйте себе, а якщо вам здається, що підстав для цього недостатньо, займіться самовдосконаленням. Ми не завжди можемо змінити обставини, але навчитися жити гідно під силу кожному. Не робіть вчинки, яких будете соромитися, не віддавайте себе і будьте з собою чесні – тоді ви зможете поважати себе з повним правом.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.